6. týden ... úsměvné ulity, úspěšné dny, plné údivu a umění ...

V pondělí jsme se loučili s písmenkem B, abychom se v tělocvičně stali na chvilku včeličkami a stavěli si úl, do kterého jsme se vraceli vždy na stejné místo. Učili jsme se tak orientovat v prostoru a brát ohled na ostatní včelky ... objevili jsme písmeno U.

Také jsme se zabývali hudbou. Snažili jsme se poslechem odhadnout, kolik houslistů hraje ... a pak jsme si to ověřili ...

David Garrett Vila La Vida
David Garrett Vila La Vida

V úterý ráno jsme se vydali do divadla na Broučky! Užili jsme si kulturní zážitek i to, že jsme potkali naše známé ze školek ... již jsou z nich také školáci!

Ve škole jsme si popovídali o všem, co se nám líbilo i nelíbilo. Zaujal nás brouček, co mluvit "Englicky" a legračně česky, jeho přeřeky byly kouzelné! Nejroztomilejší prý byla Beruška ... ale poznali jsme více broučků, i sosavého motýla, který to se sosáním nektaru trochu moc přeháněl!

Ve zbylém čase jsme zopakovali písmenka a v duchu písmene U jsme si ozdobili ulity a trochu tak potrápili jemnou motoriku, obzvláště při solení korálky ... i když ono se těm ulitám moc nechtělo stát na místě! ... nakonec bylo uměním přenést je na papírku tak, aby nám cestou neutíkaly jinam! A to v nich ještě nikdo nebydlí!

Také jsme si povídali o pravidlech, která nám pomáhají trávit čas mimo školu, i slušném chování a pozdravech. Později, v ten samý den, bylo třeba věnovat pozornost dalším pravidlům, tolik využívaných zón stavitelů v naší herně a stejně tak i v menší skupince pravidlu "chodíme po chodbě".

Ve středu jsme také nezaháleli! Děti zvládly náročný úkol vytvoř písmeno ... z kaštanů opravdu s velkou šikovností. Potrénovali jsme tvorbu kruhu a myslím, že děti mohou být spokojené!

K naší ulitě z předchozího dne nám již chyběl jen šneček, který by se v ní usadil! Využili jsme
i času navíc, který ve středu máme, abychom si uvázali botky z předchozího týdne a procvičili si uzel a mašli na tkaničkách, které budou v naší třídě nějaký čas k dispozici k trénování.
K lístečkům sebraným v pondělí jsme ještě dotvořili úsměvy! ...

Věnovali jsme čas také hudbě. Zkoušeli jsme, zda uslyšíme piano a violončelo, které jsme porovnali s basou... příští týden nás čeká shrnutí strunných nástrojů ...

....probrali jsme i proč včelička bodne pouze jednou.

V oboru přírody jsme ve fázi učíme se poslouchat a chápat zadání. Také se učíme dohodnout, při čemž se nám hodí naše pravidla nasloucháme si a věnujeme pozornost, když druhý mluví, dohodneme se a spolupracujeme.

Při angličtině jsme se učili zeptat na jméno a počítat do deseti s písní Ten Green Bottles. Meggie nám ukázala, co slova znamenají, a my si to pak zažili na vlastní kůži ... ve třídě nám stálo
a postupně padalo deset lahví!

V pátek jsme se soustředili na kontrolu a dopracování písmenek O a S v pracovních sešitech, abychom se po přestávce mohli věnovat milé návštěvě a programu na téma deskové hry pro rozvoj matematické gramotnosti.

Tento týden jsme se hodně soustředili na pravidla, probírali jsme, jak se chovat v autobuse. Učíme se hlídat si každý sám sebe (a nežalovat), postavit se k řešení potíží sami, a pokud se nedomluvíme, požádat "dospěláka" o mediaci. Také se učíme dávat si slovo ... našich čtvrtečních 15 minut, které jsme strávili domlouváním se o tom, kdo řekne 2 věty, se nám v pátek "smrsklo" na 5 minut, během kterých již zazněla první velmi ohleduplná slova! Věřím, že bude ještě lépe! Již se v běžných drobných konfliktech více ozývají slůvka jako "promiň". Děti ze sebe mohou mít opravdu radost! ... já ji tedy mám!