4. týden ve škole

Tak tento týden byl na zážitky vskutku bohatý. Začal již v neděli. Zorganizovali jsme si první přespání ve škole. Zúčastnila se většina dětí a dvě maminky. Díky Evi a Hani! V šest večer jsme se sešli vyzbrojeni spacáky, karimatkami, zubními kartáčky a hlavně dobrou náladou. Chvilku jsme dováděli na hřišti a pak jsme usedli k deskovým hrám. Mezitím několik šikovných kuchtiček a jeden kuchtík upeklo domácí pizzu a tousty a mohlo se večeřet. Po večeři jsme zhlédli Asterixe a Obelixe. Ze srdce jsme se zasmáli. Před usnutím jsme se zklidnili u pohádky a většina z nás pokojně usnula. Někteří měli potřebu probdít celou noc, což se jim naštěstí nepodařilo. Ráno jsme se postupně probouzeli a v půl osmé už byli vzhůru všichni. Posnídali jsme palačinky a výbornou bábovku od Kovaříků. Sbalili jsme spacáky a vyrazili jsme autobusem na výlet do Klatov.

V klatovském divadle jsme si užili muzikál Annie v podání žáků a učitelů ZUŠ Klatovy. Představení bylo moc povedené. Výkony všech na jevidšti byly obdivuhodné a my jsme moc rádi, že jsme se nenechali odradit ne příliž vhodným časem představení a že jsme do toho šli. Po divadle jsme poobědvali batůžkový oběd v parečku a zamířili jsme do PASKu, kde se nás ujala moc milá paní, prošla s námi expozici krásných skleněných děl a dala nám prostor i pro vlastní tvoření. Posledním bodem programu bylo dovádění ve velkém parku, kde si děti postupně vyzvedli rodiče.

V úterý jsme se ve škole vraceli k tématu muzikálu Annie. Zabývali jsme se v rámci kritického myšlení jednotlivými postavami a jejich vlastnostmi a vývojem v čase. Dost zajímavých věcí jsme si díky tomu uvědomili. Děti prezentovali své rodokmeny a všichni jsme žasli nad originalitou      a precizností provedení.

Po celý týden jsme hodně zpívali, zjistili jsme, že nás to vážně baví. Zkusili jsme kánon a dvojhlas. A šlo nám to! Oprášili jsme abecedu (pomocí písně i různými hrami). Zkusili jsme si, jaké je to recitovat básničku. Třeťáci vpluli do problematiky slovních druhů. V matematice objevovali nové prostředí - násobilkové čtverce. Druháci trénovali psaní a čtení, v matematice řešili slovní úlohy, krokovali a jezdili autobusem. Společně jsme četli v knížce, jak Honzík pouštěl draka. Následně jsme výjevy z ukázky kreslili progresskami na čtvrtku. Vznikly opravdu nádherné obrazy.

V pátek jsme realizovali takový pokus. Na ranní blok jsme se spojili s prvňáčky. Ve třídě nás bylo 27 dětí, dvě učitelky a jeden pes :-). Pracovali jsme ve skupinách s třídními pravidly. Třídili jsme tvrzení na vhodné a nevhodné chování a sehráli jsme si scénky, které se mimochodem moc povedly. V závěru jsme si společně zazpívali několik písniček. V hodnoticím kroužku zazněly samé pozitivní ohlasy. Tak se těšíme na nějakou další podobnou příležitost.

V pátek proběhlo také první větší hodnocení, byl tu závěr měsíce. Společně jsme diskutovali o tom nejdůležitějším, co jsme v září společně prožili. Pojmenovali jsme, co se nepovedlo a vyzdvihli jsme tu spoustu věcí, která se povedla a byla fajn. Vyslovili jsme svá přání do dalšího měsíce, a to jak každý sám pro sebe, tak naše přání společná. Děti napsali své sebehodnocení a dostali ode mne měsíční hodnocení. Těšíme se, že se v dalším měsíci posuneme zase o kousek dál.