22. týden Loučíme se s prvním pololetím!

27.01.2020

V pondělí 27.1. jsme se vypravili do knihovny v Janovicích, abychom si ji prohlédli. Paní knihovnice nás seznámila s tím, jak to v knihovně chodí, představila nám systém vypůjčení na kartičku, povídala nám o knihách a nechala děti hledat mezi knihami věci, které tam nepatří (svačina, květináč, ...). Děti si užily prohlížení knih a prostorů knihovny i hon za pokladem, který tam na ně čekal. Těšíme se, až tím pokladem budou knihy k přečtení!

Po prohlídce knihovny a krátké svačince v prostorách budovy jsme využili čas, který nám zbyl do odjezdu autobusu, ke krátkému proběhnutí, protažení se na čerstvém vzduchu.

Tento týden jsme hodně četli, psali, ale hlavně bádali! ... A to nejen při matematice, ve které jsme se zabývali součtovými trojúhelníky, sčítáním, odčítáním a porovnáváním velikosti, váhy či rychlosti. Zkoumali jsme i co se stane, když ... přeložíme papír na čtvrtiny a stříhneme. Tentokrát však bylo cílem odhadnout, kde mám stříhnout, aby vzniklo ... Stříhání si vesměs velmi užíváme a pokaždé něco nového objevíme! ... Třeba když někdo zkusí opačný postup, tedy načrtne si výsledek a zkoumá, kde má stříhnout, aby vyšel chtěný tvar!

Tématem tohoto týdne zůstala duha, kterou jsme dokončili i znovuobjevili v lentilkové vodě! Úkol zněl jasně: Na talířek do kruhu vyskládejte lentilky tak, abyste střídali barvy duhy. Každá skupinka to pojala po svém, ale shodli jsme se, že všechny výsledné duhy byly něčím jedinečné, každá řešení, i nehody, měla své výhody!

Koncem týdne prvňáčci zhodnotili své pokroky a snahy za uplynulé pololetí. Než jsme si rozdali vysvědčení, ještě jsme se vrátili k písmenku U jako úsměv, který si každý navrhl a vyšil na kus látky. Bylo to naše první vyšívání a bylo fajn! I přes počáteční nedůvěru ve své schopnosti mnozí zjistili, že dokáží víc, než na co se zprvu cítili!